Ezek nemcsak fizikai rendellenességek - bőrbetegségek, emésztőrendszeri, keringési, idegrendszeri és ízületi problémák - gyógyításában hatékonyak, de mentális és érzelmi bajok orvoslására is felhasználhatók.
Az illékony anyagokat fürdő, masszázs, borogatás, párologtatás és inhalálás útján, valamint cseppek formájában szokás alkalmazni.
Az aromák tulajdonságainak pontos ismeretében otthoni használatuk is lehetséges, de belső alkalmazás előtt mindenképpen ajánlatos kikérni orvos véleményét.
Az aromaanyagok külső és belső alkalmazásához megfelelő oldószer kell. Belső alkalmazásnál a legmegfelelőbb oldószer a méz, a tejszín, a teljes tej és a joghurt.
Amikor masszírozásra, izomlazításra szánjuk az illóolajat, akkor legjobb, ha mandula- vagy jojobaolajjal elegyítjük. Az átlagos adag 5-15 csepp eszencia 100 milliliter oldószerben higítva.
Lássuk, mi mindenre jók a különféle aromák!
Fejfájás ellen: Két liter meleg vagy hideg vízhez adjunk 8 csepp levendula-, rózsa- vagy citromolajat, vagy ezek keverékét. Merítsünk bele egy zsebkendőt, jól nyomkodjuk ki, és helyezzük a fájós területre.
Láz csillapítására: Egy lavórnyi meleg vízhez öntsünk 4-5 csepp eukaliptusz-, menta-, bergamott- vagy levendulaolajat (vagy ezek közül 2-3 olaj keverékét), keverjünk hozzá egy evőkanál mézet, és vegyünk 15-20 perces lábfürdőt. Ugyanezekkel az anyagokkal hideg borogatást is készíthetünk, amely nagyon hatásos fejfájás ellen.
Menstruáció előtt: A fürdővízhez adjunk 15 csepp citromfű-, zsálya-, oregánó-, jázmin- vagy citromaromát.
Fogfájás ellen: Cseppentsünk 2-3 csepp szegfűszeg-eszenciát egy vattapamacsra, és helyezzük a fájós fogra.
Köhögés ellen: Naponta kétszer vegyük be a következő keveréket: 1-2 csepp izsóp-, kakukkfű- vagy fenyőolaj egy kanálnyi mézben feloldva.
Az emésztés javítására: Salátaöntetünkhöz keverjünk 2 csepp ánizsgyökér-aromát. Keserűnarancs-, bazsalikom-, szerecsendió-, tárkony- vagy fahéjeszenciát is használhatunk.
Sebek, hólyagok, égési sérülések kezelésére: Pár csepp levendulaolaj közvetlenül a bőrre téve gyorsítja a hámosodást és a hegképződést.
|