| Belgyógyászat : A CSENDES GYILKOS ......Új eredményekre épít a gyógyszerkutatás |
A CSENDES GYILKOS ......Új eredményekre épít a gyógyszerkutatás
Az I-ex tipusú cukorbetegség rendkivül gyorsan alakul ki, így felismerése nehézségekbe ütközik
Új eredményekre épít a gyógyszerkutatás Bár ma már ez a kór - az új kezeléseknek köszönhetôen - nem halálos, nem mindegy, hogy a betegek megkapják-e az állapotuknak legmegfelelôbb készítményt, vagy be kell érniük az éppen elérhetôvel.
Az I-es típusú cukorbetegség rendkívül gyorsan alakul ki, így felismerése nem ütközik nehézségekbe. A II-es típusú változat viszont sokszor 10-20 év alatt fejlôdik ki, eleinte szinte semmilyen tünettel nem jár, viszont szövôdményei miatt - pl. szív- és érrendszeri betegségek - igen veszélyes, és ezért csendes gyilkosként is emlegetik.
Ha kialakult, akkor az esetek 60%-ában követik a társbetegségek: magas vérnyomás, retina- és vesekárosodás, végtagkeringési zavarok, idegkárosodás. A szövôdmények kialakulása természetesen további gyógyszerek szedését teszi szükségessé, növeli a kiadásokat és rontja az esélyeket, tehát minél korábban jut a beteg a számára megfelelô terápiás lehetôséghez, annál nagyobb az esélye arra, hogy állapota nem romlik tovább, életminôsége pedig jelentôsen javul. Ma a betegek kétharmadát diétával és tablettával kezelik, de emellett az inzulin szerepe is egyre nô.
Ennek oka a tudományos kutatások nyomán született felismerés, hogy minél elôbb és minél nagyobb mértékben rendezik az anyagcserét, annál inkább javul a beteg állapota. Erre a felismerésre támaszkodnak az új gyógyszerek kifejlesztésénél is.
Az I-es típusú cukorbetegek ellátása Magyarországon jelenleg jó színvonalú, az intenzív inzulinkezeltek 100%-os támogatást kapnak az OEP-tôl, míg a többi esetben 70%-os a támogatás. A betegek helyzetét tovább javíthatja az az új - már elérhetô, de még nem támogatott - készítmény, amely 24 órán át egyenletes hatást biztosít.
A II-es típusú cukorbetegek helyzete már nem ennyire biztató. Az OEP csak 50%-ban támogatja az életminôséget és a kezelés hatékonyságát jelentôs mértékben javító két új gyógyszercsaládot, és a már forgalomban lévô szerek támogatása sem megfelelô.
Ha a helyzet nem javul, 2020-ra a lakosság 10%-a szenved majd cukorbetegségben. Meg kell állítani a csendes gyilkost!
| |