| BETEGJOG : Egy kezelés ára és a kapcsolatok |
Egy kezelés ára és a kapcsolatok
Az idős úr esetében 5oo.ooo Ft-os terápiát találtunk hatásosnak, a kezelés ára miatt azonban a társadalombiztosítás támogatására is szükségünk lett volna........
Egy kezelés ára és a kapcsolatok
Egy 73 éves szombathelyi férfinél tavaly októberben állapították meg a Vas Megyei Markusovszky Kórházban, hogy tüdődaganata van. A férfi húsvétkor került át az onkológiára, ahol rögtön megkezdték a kezelését. A sugaras beavatkozások után azonban kezelőorvosai úgy döntöttek: az idős embernek kemoterápiára van szüksége, a leghatékonyabb számára az úgynevezett gemzar cisplat terápia. A négy kezelésből álló gyógymód ára mintegy 500 ezer forint, melynek támogatásához az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz fordult a kezelőorvos, dr. Ruzsa Ágnes. - Az idős úr esetében ezt a terápiát találtuk hatásosnak, a kezelés ára miatt azonban a társadalombiztosítás támogatására is szükségünk lett volna volt ahhoz, hogy megkezdhessük a kezelést - mondja dr. Ruzsa Ágnes -. Kérvényt írtam az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, ahonnan azt a választ kaptam, hogy nem áll módjukban támogatni a kezelést. Sajnos tudom, hogy bizonyos életkor felett már nem ítélik meg a finanszírozást. Tehát nyilván jogszerűen utasították a kérvényt, de erre a daganatra mindenképpen ez a kezelés az indokolt. Dr. Kőrösi Péter, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár gyógyszerügyi főosztályának vezetője elmondta: nincs olyan rendelkezés, hogy egy bizonyos életkor fölött nem adnak támogatást. Az OEP egy szakmai bizottság véleménye alapján bírálja el az ilyen típusú kérelmeket. Ezt az Orvosi Kamara Szakmai Kollégiumának Onkopulmonológiai szekciója adja ki. - Ez egy háromtagú bizottság, tagjai a szakterület legelismertebb orvosai tudjuk meg a főosztályvezetőtől. - Figyelembe kell venniük a beteg fizikai állapotát, a kért kezelés minőségét, a várható eredményt és természetesen az árát. A kritériumok között szerepel az is, hogy bizonyos kezelések nem javasoltak 60-65 év felett. Orvosként teszem hozzá: a tüdődaganatnak ebben a stádiumában már kevésbé érzékeny a szervezet a kemoterápiás kezelésre. Ha lehet, akkor más, hasonlóan hatékony, adott esetben olcsóbb kezelést javasolunk a szakvélemények alapján. A szombathelyi esetben is ez történt.
A beteg férfi felesége nem nyugodott bele a döntésbe, ma sem érti, milyen alapon mondhatnak le egy idős ember életének meghosszabbításáról csak azért, mert elmúlt hetvenéves. Három választása maradt: vagy kifizeti a kezelést saját zsebből, vagy megelégszik az olcsóbb, de szerinte kevésbé hatásos gyógymóddal, vagy kiskaput keres a támogatás megszerzéséhez. A nyugdíjas házaspár végül ez utóbbi mellett döntött: - Pesten, ismerősök közbenjárásával sikerült kapcsolatot szereznünk az OEP-hez, ahová fellebbezési kérelmet adtunk be, és minden követ megmozgatott dr. Ruzsa Ágnes is - meséli az asszony. - Nyilván van ennél olcsóbb megoldás is, de ha az ember tudja, hogy a szerettének ez a legjobb, akkor ragaszkodik hozzá. A főorvosnő mindent elkövetett, hogy segítsen betegén, ezért írt egy kérvényt a Vas Megyei Markusovszky Kórház vezetőinek. Ebben vázolta a helyzetet, és azt kérte, a kórház - legalább részben - támogassa a kezelést. Sikerrel járt. Az intézmény megvette a szükséges gyógyszer felét, a medicinát gyártó cég pedig ajándékba adta a másik részt. Dr. Ruzsa Ágnes elmondta: ma már túl van a beteg a kezeléseken, azokra jól reagált. - Gyakorta előfordul, hogy segítenek a gyógyszercégek. Ha megfelelően érvelünk, tehát szakmailag indokolt a kérés és ráadásul belefér a kórház költségvetésébe, akkor az intézmény vezetése is készséges. Huszonkét éves pályafutásom alatt még nem fordult elő, hogy beteget azért vesztettünk volna el, mert nem jutott gyógyszerhez. Havonta 15-20 kérelmet küldünk az OEP-nek, és csak keveset utasítnak el. Olyan természetesen már volt, hogy a legjobb terápia helyett egy olcsóbb kezelést kapott a beteg. Úgy vélem, mindig meg lehet találni azt az utat, amivel segíteni tudunk a betegen. De ez nem mindig a hivatalos út. Dr. Kőrösi Péter elmondta: az elmúlt két hónap alatt ötezer kérelem érkezett hozzájuk különböző, a finanszírozandó kezelések listáján nem szereplő terápiákra támogatását kérve, s ezek húsz százalékát utasították el a szakvélemények és jogszabályi megkötések miatt. Mint mondja, tudomásuk van arról, hogy sok esetben kerülő úton jutnak hozzá a betegek ezekhez a kezelésekhez. Ha ezután viszont dokumentálják, hogy a terápia eredményes volt, akkor a következő kezelést esetleg már hajlandók finanszírozni. - Engem az háborít föl, hogy tisztességgel végigdolgoztuk az egész életünket, fizettük a tb-t, és most úgy néz ki, hogy az állam cserbenhagy minket - mondja a beteg felesége -. Én magam is egészségügyi dolgozó voltam, és egy ilyen helyzetbe kerülök akkor, amikor a férjem segítségre szorul. Csak az ismeretségi körömnek köszönhetem, hogy sikerült megkapnia a férjemnek szükséges kezelést. De mi lett volna akkor, ha nincsenek ismerőseim?
2002-07-10
| |