|
A BETEGSÉG FOGALMA
A betegség jelzése annak, hogy letértünk a harmonikus útról.......
A betegség fogalma A betegség nem az egészség gyökeres ellentéte, s még kevésbé ellenségünk, noha rosszul érezzük magunkat, szenvedünk tőle. A betegség inkább jelzése annak, hogy letértünk a harmonikus útról, kibillentünk a testi-lelki kiegyensúlyozottság állapotából, és figyelmeztet bennünket arra, hogy most már lassítani, lazítani, pihenni kellene átmenetileg. Az egyensúly felbomlását számos dolog előidézheti.
Az utóbbi időben - saját magadhoz mérten - rendszertelenül, kapkodva táplálkozol, keveset pihensz, alszol; túl sokat dohányzol; életedben sok a szorongás, idegesség; keveset mozogsz szabad levegőn stb. Ezek nem vezetnek azonnal betegséghez, vannak ugyanis más jelzések is, amik segítségünkre lehetnek; ezeket nevezzük tüneteknek.
Közismert tünetek: a fejfájás, az alvászavar, a láz, a fáradékonyság, a levertség, a túlzott ingerlékenység, a bőrelváltozások, a rendszeresen feszült idegállapot stb.
A tünetekkel rendszerint kétféleképpen bánunk: tudomást sem veszünk róluk, vagy éppen túlzottan nagy jelentőséget tulajdonítunk nekik. Helytelen felfogás és sajnos gyakorlat, hogy betegségként éljük meg azokat, és rögtön nekilátunk kezeltetni, gyógyíttatni. A tünetet ki lehet kapcsolni, el lehet nyomni, de kezelni, gyógyítani csak a beteg embert lehet a maga teljességében. Az ember egészségét, teljességét szem előtt tartó orvoslás úgy a tüneteket, mint a betegségeket belső, lelki - szellemi okokra vezeti vissza, s ennek megfelelően keresi a gyógymódok lehetőségeit.
| |