ÉLETMÓD : Furcsa felfedezés - kapcsolat a dohányzás és a térdfájdalom között?
Furcsa felfedezés - kapcsolat a dohányzás és a térdfájdalom között?
A dohányzás veszélyei már jól dokumentáltak és széles körben ismertek napjainkban. Ám itt van egy újabb felfedezést, amit talán senki nem várna
A csontízületi gyulladással - osteoarthritissel - küszködő férfiak dohányzás esetén súlyosabb fájdalommal és nagyobb porcvesztéssel néznek szembe. "Teljesen új felfedezésről van szó" - mondja Dr. Shreyasee Amin reumatológus, a Mayo Klinika kutatásának vezetője. A térdet érintő osteoarthritis az egyik fő oka az idősebb emberek mozgáskorlátozottságának.
A kutatás során 159 osteoarthritises férfi térdéről készítettek felvételeket és kérdezték ki az alanyokat a fájdalomérzetről. Az alanyokat 15-30 hónapig figyelték. Összességében 12 százalékuk számított aktív dohányosnak a vizsgálat megkezdésekor. A fájdalmat mérő 100-as skálán a dohányosok körülbelül 60-as, míg a nem dohányosok 45-ös értéket értek el.
A dohányzók fiatalabbak és soványabbak voltak, mint a többi résztvevő. Ezen két faktor normál esetben védelmet nyújt a degeneratív betegséggel szemben. Ám mint kiderült, a dohányosoknál kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki jelentős porcvesztés a nem dohányosokkal szemben.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a dohányzás miért súlyosbítja az ízületi gyulladást. Ugyanakkor van néhány elképzelésük, szerintük a dohányzás összezavarhatja a sejteket és meggátolhatja a sejtosztódást, emellett növelheti az oxidatív stressz mértéket, mely hozzájárul a porcvesztéshez, végül a dohányzás növelheti a vérben a szén-monoxid szintjét, mely hozzájárul a szövet-hipoxiához - a nem megfelelő oxigénellátáshoz - mely szintén károsan hathat a porcok regenerálódására.
Emellett az sem kizárt, hogy a dohányzás csökkenti az egyén fájdalomküszöbét. Bármi legyen is az ok és a kapcsolat, a kutatók rendkívül kíváncsiak, mivel a dohányzás, ahogy ők jellemzik azt, egy "módosítható rizikófaktor". Ha az ember abbahagyja, talán az ízületei is profitálnak belőle.
Tisztelt olvasóink!
Felhívjuk figyelmüket, hogy anyagaink tájékoztató jellegűek, céljuk a tudományos kutatások legfrissebb eredményeinek bemutatása. Ennélfogva a cikkek nem pótolhatják az egészségügyi kivizsgálásokat, betegség esetén az orvosokkal történő konzultációt.