|
Gyógyteák a harmadik évezredben
Folyadékpótlás nyáron.
A Gyógynövények, gyógyteák,-amint nevük is mutatja nemcsak a mindennapokban: a nagymamától örökölt "házi patikában", az otthon i kúrálásban, hanem a "hivatalos" gyógyításban is fontos szerepet töltenek be- az emberiség életének hajnala őta. Tanúi lehetünk, hogy a gyógynövények manapság kezdik visszavenni méltó helyüket a hétköznapokban, a betegségek megelőzésében és kezelésében egyaránt
NOL - Népszabadság Online
Gyógyteák a harmadik évezredben Folyadékpótlás nyáron NSZ • (kép: Camerapress –) A gyógynövények, gyógyteák – amint nevük is mutatja – nemcsak a mindennapokban: a nagymamától örökölt „házi praktikákban”, az otthoni kúrálásban, hanem a „hivatalos” gyógyításban is fontos szerepet töltenek be – az emberiség életének hajnala óta. Tanúi lehetünk, hogy a gyógynövények manapság ismét kezdik visszanyerni méltó helyüket a hétköznapokban, a betegségek megelőzésében és kezelésében egyaránt. A természet kimeríthetetlen gazdagságú tárháza a hanyagoknak, ezek közül sok a gyógynövényekben rejlik. Felfedezéseit, tapasztalatát, a kezdetektől igyekszik hasznosítani az ember.
Ma egyetemeken folyik a munka, tanszékeket hoztak a gyógynövények kutatására. A gyógyszeripar alapanyagként alkalmazza, a fejlesztés lehetséges forrásként vizsgálja a növényeket, használja az élelmiszer- és kozmetikai ipar is.Mire gondolunk, amikor kimondjuk a tea, gyógytea szavakat? Bizonyára egyetértenek velem, nemcsak a betegségre, bajra asszociálnak sokan.
Hangulat, érzés, illat, ízek, alkalmak, események, személyek juthatnak eszünkbe.
Nyári hőségben vagy esti baráti találkozón kiváló szomjoltó, hangulatjavító lehet a citromfű, az eperlevél-, cseresznye-, vagy a csipkebogyótea.
Ne feledjük, nemcsak a gyógyulni vágyóknak van szükségük gyógynövényekre, hanem azoknak is, akik gondot fordítanak egészségük megőrzésére, vagy csak óvakodnak a „szintetikus” – a magas cukor-, szénsav-, koffein- és foszfortartalmú – italok fogyasztásától, s a megoldást a kellemes, igényesen megtervezett ízharmóniájú élvezeti teákban találják meg.
Mára a gyógynövényekből készült teák kiléptek a gyógyszertárak és gyógynövényszaküzletek keretei közül, és megjelentek az élelmiszerüzletek, bevásárlóközpontok polcain is.
Föl szokták tenni nekünk, dietetikusoknak a kérdést, hogy aki eddig nem teázott gyógynövényekből készült, élvezeti teákkal, hogy kezdje az ismerkedést ezen termékekkel, miként igazodjon el a bőséges választék útvesztőjében? Nos, a szakember azt mondhatja, ha az íz a legfontosabb szempont a választásnál, és nem igazán profi teázó az illető, úgy válasszon a fantázianevek alapján. Beszédesek az elnevezések, mert a hatást is megismerhetjük, amint levesszük a polcról a dobozt, és elolvassuk a csomagoláson lévő szöveget.
A Friss reggel nevű teakeverék fogyasztásával könnyen ébredünk, rissebben kezdjük a napot. Természetes összetevői segítségével koncentráltan vehetjük magunkhoz a csipke, a bodza, a galagonya kincseit.
Az üdítő, frissítő, málnaízű reggeli tea akár ízesítve, akár anélkül, forrón vagy jégbe hűtve egyaránt fogyasztható. Magas C-vitamin-, alma- és citromsavtartalma felüdít. Illóolaj-, csersav-, kolin-, flavonidtartalma segít a reggeli bágyadtság leküzdésében.
Az ananászízű Jókedvű nap elnevezésű teakeverék fogyasztásával elhagyható a koffeintartalmú ital, mégsem érezzük a koffein hiányát, mert a gondosan válogatott keverék segíti a szellemi, fizikai fittséget.
Sajátos élvezeti szerepe mellett nagy értéke, hogy – elsősorban glikozidtartalma miatt – keringést javító hatású. Növeli a terhelhetőséget, fokozza a koncentrálóképességet és élénkíti a szervezet anyagcsere-folyamatait. Összetevői: csipkehús, almaszárítmány, bodzavirág, aspalathus linearis (Rooibos), festőmályvarózsa. (A Rooibos másként vöröstea egy dél-afrikai cserjje zsenge hajtásából készül.)
Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, antioxidáns tulajdonságánál fogva egészségvédő hatású. Jellegzetes, frissítő íze a fekete teáénál édesebb.
Fejezzük be a napot a Nyugodt este nevű teakeverékkel. Az egész napi rohanás után szervezetünknek regenerálódásra van szüksége, amit nem mindig tudunk megadni.
A kellemesen savanykás ízű hibiszkuszvirág és a fahéj együttesen oldja a feszültséget, készít fel az éjszakai pihenésre, elősegítve a fiziológiás alvást. (Az almaszárítmány tea, csipkehús, hibiszkuszvirág, bodza, galagonyabogyó és fahéj keverékéből áll.)
Akiknek csak néha van alkalmuk teát fogyasztani, válasszák az Egy teljes nap elnevezésű teakeveréket.
(Egy dobozban 7-7 db filter tea található minden napszaknak megfelelően.) A gyógynövény alapú teakeverékek azért is hasznosak, mert hozzájárulhatnak a friss reggel, a kiegyensúlyozott nappal és a nyugodt este, éjszaka ritmusának kialakításához.
Kellemesek az ízek, hosszú évszázadok tapasztalata, tudása alapján készülnek a receptek. Élettani hatásukat vizsgálatok bizonyították. Persze arra is gondolni kell, hogy a hatások, például intenzitásukat tekintve, egyénenként változhatnak. Ezért ajánlatos, hogy feltétlenül olvassák el a tájékoztatót, és mindig a tanácsokat követve készítsék el a teát.
Ne feledjük, egyeseknél allergia alakulhat ki a gyógynövényekkel szemben. Aki érzékeny, feltétlenül egykomponensű teával kezdje és fokozatosan, egyenként próbálja bővíteni a választékot. Nagyon fontos tudnivaló, hogy csakis jó minőségű, biztonságos helyről származó teát igyunk. Nem célszerű hónapokon át ugyanazt a teát fogyasztani – 4-6 hét után érdemes tanácsot kérni a szakembertől. A nyaraláshoz készített úti csomag összeállításakor ne felejtkezzünk el a megszokott ízű teákról. Az otthoni ízek segítenek a kikapcsolódásban, és biztos pontot jelentenek a szokatlan körülmények között. A bőséges folyadékfogyasztás rendkívül fontos. A nyári kánikulában a vészes folyadékvesztés különösen a kisgyerekeket és az időseket veszélyezteti. Naponta 10-15 pohár italt kell meginni, a változatos ízű teák segítenek abban, hogy ez az egészségügyi „kötelesség” egyben kellemes élmény legyen.
A teakészítés aranyszabályai:
Forrázás: a forrásban lévő vízhez a teát hozzáadjuk, az edényt lefedjük, s azonnal levesszük a tűzről. 10-20 perc után leszűrjük, ízlés szerint – forrón, hűtve, natúr, édesítve – fogyasztjuk. A kamillatea készítése: az edény alján elhelyezett kamillavirágokat forrásban lévő vízzel öntjük le, majd lefedjük, így megmenthetjük az értékes illóanyagokat. 10–20 percnyi állás után szűrjük. Áztatással készítendők azon teák, amelyekben a hatóanyagok (vitaminok) hőre érzékenyek. Így a csipkebogyótea is. 6-8 órával a fogyasztást megelőzően egy evőkanál összezúzott csipkebogyót vagy egy kávéskanál kimagozott csipkebogyót (csipkehúst) 2 dl langyos vízbe beáztatunk. Fogyasztás előtt leszűrjük, és kívánság szerinti hőmérsékleten kortyolgatjuk. Régi és igaz mondás, ne menjen le a nap a te haragoddal. Próbáljuk meg otthon bevezetni, hogy egy míves csészébe töltött tea mellett esténként leülnek a családtagok beszélgetni. A vázában virág, mécses az abrosszal leterített asztalon, a tea kellemes illatával, nyugtató zene mellett könnyebben oldódik a nap feszültsége, s születik meg a béke önmagunkban és egymással. Ez az igazi, eredeti értelemben vett diéta, ami életmódot, teljes emberre és környezetére kiterjedő szemléletet jelent. Kívánom, hogy legalább a nyári szabadság alatt (amikor az igény után a hozzászokás is kialakulhat) mindenkinek legyen legalább néhány ilyen meghitt estéje!
Amikor a gyógyteákra gondolok, először a Könyves Kálmán korát megelőző időkben működő boszorkányok, majd a későbbi korok javasasszonyai, manapság pedig az alternatív gyógymódok képviselői jutnak először eszembe. Henter Izabella dietetikus
| |