| ÉLETMÓD : Aláírták a globális Dohányzásellenes Keretegyezményt |
Aláírták a globális Dohányzásellenes Keretegyezményt
Számos ország, köztük Magyarország is aláírta a globális egészségügyi megállapodást.
Aláírták a globális Dohányzásellenes Keretegyezményt
Aláírták a globális DohányzásellenesKeretegyezményt az elmúlt évtizedek egyetlen globális egészségügyi megállapodását, a Dohányzásellenes Keretegyezményt. A számos aláíró ország közt van Magyarország is.
Genfben, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főhadiszállásán írták alá az elmúlt évtizedek egyetlen globális egészségügyi megállapodását, hétfőn.
A Dohányzásellenes Keretegyezményt (DK) Banglades, Brazília, Burundi, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, az Európai Közösség, Botswana, Izland, Irán, Olaszország, Kuvait, Luxembourg, Málta, a Marshall-szigetek, Mongólia, Hollandia, Új-Zéland, Norvégia, Palau, Paraguay, Dél-Afrika, Spanyolország, Svédország, az Egyesült Királyság és Gambia mellett Magyarország is aláírta.
A WHO vezérigazgatója az aláírási ceremónián arra ösztönözte a Föld minden országát, hogy kövessék az aláírók példáját, és ellenjegyzésüket követően ratifikálják A Dohányzásellenes Keretegyezmény letölthető .pdf formátumban, angol nyelven
országukban a megállapodást. Tartsuk lendületben - szögezte le. Az egyezmény hatályba lépéséhez legalább negyven azt ratifikáló országra van szükség.
A mostani egyezmény célja, hogy megvédje a jelen és jövő generációt a dohányáruk fogyasztása és a passzív dohányzás megsemmisítő egészségügyi, szociális, környezeti és gazdasági hatásaitól - áll a megállapodás preambulumában.
Célok
A célkitűzések közt szerpel, hogy a dohányzás ellen átfogó tilalomra van szükség. A megállapodást aláírók elvileg az összes dohánytermékekkel kapcsolatos reklám betiltását öt éven belül végrehajtják. A második célkitűzés, hogy a dohánytermékek csomagolására az eddiginél nagyobb méretű figyelmeztető cimke kerüljön. Ennek mértékét a doboz előoldalának legalább 50 százalékában határozták meg.
Az egyezmény célkitűzése, hogy az aláíró országokban tiltsák be a félrevezető megjelöléseket, így a "light", a "low tar", a "mild" és más kifejezések használatát. További fontos cél, hogy a nemdohányzóknak a dohányzás ártalmaival szemben mindenütt védelmet kell biztosítani - a közterületeken is. A célok közt szerepel a dohánycsempészet visszaszorítása, a dohánytermékekre vonatkozó adó megemelése, a cigaretta összetevőinek nyilvánossá tétele, a dohányzással szembeni jogi fellépés bátorítása. Magyar Hírlap Online
| |