|
Automata tabletta
A tabletta felméri a beteg állapotát és ennek megfelelően adagolja a hatóanyagokat
Automata tabletta
Kanadai szakemberek olyan tabletta kifejlesztésén dolgoznak, amely felméri a beteg állapotát, és ennek megfelelően adagolja a hatóanyagokat.
A kanadai University of Calgary kutatói olyan tablettát, pontosabban kapszulát fejlesztenek, amelyik képes felmérni a beteg állapotát, és ennek megfelelően csak a szükséges hatóanyagmennyiséget juttaja a szervezetbe. Az iPill névre keresztelt ’intelligens tabletta’ kulcsa egy miniatűr mikropumpa, ami a gyógyszer hatóanyagát adagolja. A pumpa működését a tablettába beépített apró szenzorok segítik, amelyek a test hőmérséklet és pH értéke alapján adnak utasítást a hatóanyagok kiválasztására. Az iPill agya pedig egy 400 mikron nagyságú szilicium lapka, ami a szenzorokat működteti és a pumpát vezérli.
A kanadai szakemberek fejlesztése a gyógyszeradagolás kényes problémáján segíthet, ami sok esetben az eredeti gyógyító hatással akár ellentétes eredményt is hozhat, amennyiben a hatóanyagokat túladagolják. A túladagolás az egyszerűbb fájdalomcsillapítók esetében is kockázatos lehet, hiszen különböző szervi problémákat idézhetnek elő, de igazán nagy jelentősége a megfelelő, pontos gyógyszeradagolásnak a súlyos, nagyon precíz kezelést igénylő betegségeknél lesz majd. Ezek közül is első helyen az AIDS és a cukorbetegség említhető. Az iPill persze nem „csupán” arra képes, hogy megfelelően adagolja a gyógyszereket, de még arra is képes, hogy előre programozott időpontokban válassza ki a hatóanyagokat. Ez főleg azokban az esetekben lehet hasznos, amikor több gyógyszert kell egyszerre bevennie a páciensnek.
A csodatabletta egyelőre csak labortesztekben bizonyította képességeit, amelyek során teljesen megbízható eszköznek bizonyult. A legnagyobb tervezési problémát egy megfelelő hosszú ideig működő energiaforrás jelentette, amelyet amire a fejlesztők még nem találtak teljesen kielégítő megoldást, egyelőre ugyanis csak 4 órán keresztül működőképes az intelligens tabletta. A kutatók azonban azt szeretnék elérni még, hogy legalább 12 órán keresztül működjön a miniatűr gyógyszeradagoló. A kanadai egyetem szakemberei úgy vélik, két éven belül elkezdődhetnek az állatkísérletek a tablettával, és nagyjából még öt évet kell várni az emberekkel végzett klinikai próbákra.
Copyright2001-2002 Vitalitas.hu Kft.
| |